Drogy VI

10. listopadu 2006 v 19:40 | world
MDA + PMA + PMMA + Extáze ( MDMA )

MDA - methylenedioxyamphetamin
Stejně jako extáze ( MDMA ) je MDA amfetamin, ale má více halucinogenní účinky ( proto je někdy řazen mezi halucinogeny ). Může také způsobit nevolnost. Obvykle je k dostání v kapslích nebo v prášku a někteří lidé ho berou společně s extází. Z něj se syntézou vyrábějí další halucinogeny či amfetaminy (např. PCP, PMA, MDMA, ...)

PMA - parametoxyamfetamin
PMA- tableta
Látka, která se začala ve větší míře šířit v polovině roku 2000. Jedná se o velmi silný stimulant s halucinogenními účinky. Jeho výroba je jednodušší a levnější než výroba MDMA. Nejčastěji se objevuje v tabletách se symbolem Mitsubishi.

Dávka větší než 50 mg způsobuje tachykardii, vysoký tlak, ztížené dýchání, svalové křeče či nebezpečně vysokou teplotu. To může vést k selhání organismu, komatu a smrti.

PMA způsobilo devět úmrtí v USA, šest v Austrálii a několik stovek v Anglii a Evropě vůbec.

Samostatnou skupinou nebezpečí a problémů na diskotékách jsou úrazy. Zde se velmi obtížně určuje, do jaké míry s nimi souvisí konzumace extáze či PMA a do jaké míry jsou způsobeny nedbalostí pořadatelů nebo neukázněností návštěvníků párty.
PMMA - parametoxymetamfetamin
Dávkování PMA ( i PMMA ) v tabletách se pravděpodobně pohybuje v rozmezí 40 - 100mg.

Účinek samozřejmě velmi odvisí na dávce a na tom, zda-li se jedná pouze o PMA nebo o kombinaci s jinou látkou ( nejčastěji MDMA nebo amfetamin ). Tyto kombinace jsou velmi nebezpečné. PMA má psychotropní účinky podobné částečně LSD a MDMA což ji spíše řadí k halucinogenům.

Intoxikace se velmi často začne projevovat silnou nevolností ( silnější než po MDMA ) a zvracením, zvýšenou tepovou frekvencí, tlakem krve, dále může následovat zvýšení tělesné teploty ( až vysoká horečka ), svalové spasmy až křeče. Právě vysoká teplota je nejčastějším spouštěčem dalších komplikací, které mohou nastat.

Záludnost u PMA spočívá mimo jiné i v tom, že první příznaky intoxikace nastupují o něco později ( zhruba za 45 - 120 min ) než po MDMA ( 20-60 min ). Mnoho lidí se právě proto domnívá, že tableta kterou snědli byla "slabá" a proto zkonzumuje ještě jednu, dvě nebo nějakou jinou. Když pak účinek nastoupí, je už dost často pozdě, protože již došlo k předávkování.

MDMA - extáze

Extáze, zvaná též "E, éčko, extoška, XTC, ex, X, kolčo, koláč, Eden, Adam, Eva, Love, Empathy, Harmony" apod., je semisyntetická droga, která se vyskytuje nejčastěji v podobě malé tablety s vyraženým symbolem (např. holubice, hvězdy, sluníčka apod., v poslední době se často vyskytují tablety s vyraženými značkami různých firem např. Motorola, Mitsubishi apod.).

MDMA - prášek

Další podobou Extáze mohou být výjimečně gelové kapsle různých barev, jemný bílý prášek nebo roztok. Jedna dávka MDMA v tabletě se pohybuje mezi 80 - 160 mg . Jako optimální dávka se uvádí 2 mg/kg tělesné hmotnosti. Užívá se výlučně orálně a působí cca po třiceti minutách.

Při vyšších dávkách se zvyšuje stimulační charakter drogy.
XTC


Závislost: Při pravidelném užívání MDMA fyzická závislost na droze nevzniká, ale často se objevuje závislost psychická posilovaná závislostí na tanečních párty.

Historie: Chemickou látku MDMA poprvé vyvinuli chemici německé farmakologické společnosti Merck v roce 1912. Patentována byla jako prostředek k hubnutí na základě potlačení chuti k jídlu. Tento lék se však nikdy nezačal vyrábět. V roce 1953 testovala tuto látku americká armáda jako možnou bojovou látku a jako tzv. "sérum pravdy". V roce 1965 tuto látku znovu vyrobil americký vědec, zkoumající chemickou skupinu fenetylaminů, Alexander Shulgin . Ten drogu zkoušel v okruhu svých známých. Poté se droga začala v malých dávkách (40-60 mg) používat v psychoterapii pro větší otevřenost pacientů. Největší oblíbenosti se u terapeutů těšila v letech 1977-1985. Spolu se vznikající taneční scénou se začátkem 80. let začíná Extáze šířit po světě jako její nedílná součást. Do Evropy pronikla dvěma cestami - přes Anglii a přes středomořský ostrov Ibiza, kam se na tamní letní parties dodnes sjíždějí příznivci taneční hudby z celého světa.

Do roku 1985 byla Extáze legální a byla běžně k sehnání v klubech, barech apod.

Současný stav: V roce 1985 byla Extáze zakázána a od té doby se situace kolem ní začala vyvíjet do současné podoby. Extáze se stala ilegální drogou se vším, co k tomu patří. Začal se rozvíjet černý trh s Extází, který se díky její stále se zvyšující poptávce, stal záhy velmi lukrativním.

Cena jedné tablety je v dnešní době asi 300 Kč, 20 NGL, 15 USD, 10 GBP. Spotřeba ve Velké Británii, kde je nejrozvinutější klubová scéna na světě se odhaduje až na 10 milionů tablet týdně.

Nebezpečí: Nejčastější příčinou kolapsu po požití Extáze je úpal - přehřátí organismu. Dochází k němu díky skutečnosti, že MDMA, stejně jako amfetamin, umožňuje překonat zvýšenou zátěž organismu aniž by při tom konzument pociťoval žízeň. V prostředí párty je toto umocněno několikahodinovým tančením v davu, nedostatečně okysličeným vzduchem, vysokou teplotou okolního prostředí, uživatelé zapomínají zchladit se, odpočinout si v klidnějším prostředí a doplnit tekutiny. Druhým podstatným nebezpečím je špatná kvalita tablet. Tablety prodávané jako Extáze nemusí vždy obsahovat pouze MDMA. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky - léky na předpis, veterinární pilulky, zcela neznámé substance či různé nebezpečné látky.
xtc - chemie
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama