Nostradamus - Armageddon

4. února 2007 v 13:18 | world

« Nostradámův Armageddon
Znalci Nostradamových proroctví uvádějí, že Nostradamus byl vystaven mohutnému vlivu starozákonní židovské tradice, přestože se jeho rodina nechala pokřtít dva roky předtím, než přišel na svět. Ze Starého zákona plyne, že předpovědí Armageddonu, závěrečné bitvy mezi dobrem a zlem, světlem a tmou, řádem a chaosem, bude sedm víceméně současných katastrofických událostí. Patří mezi ně války mezi státy postihující celý svět, občanské války, podvodná náboženství s jejich falešnými proroky, hlad, mor, rozšiřování dalších ničivých chorob, zemětřesení, otrávení vody, země i vzduchu. V souvislosti s hladem, morem a zemětřeseními se citují mnohá čtyřverší, jejichž jeden příklad v převodu zní:
Cítím, jak se blíží velký hlad
Postihne mnohé oblastí, pak celý svět
Bude tak bezměrný a bude trvat tak dlouho,
že (lidé) budou rvát kořeny stromů a děti od prsu.
Centurie 1, Quatrain 67
Problém je, že hlad, epidemie, války, zemětřesení, záplavy a další katastrofy, obecná i individuální neštěstí totiž byly, jsou a nadlouho budou součástí každodenní lidské existence v mnoha místech světa. Předpovídat neurčitými výroky jevy, které se děly před Nostradamem, v průběhu jeho života, po jeho smrti a dějí se i v současnosti není žádné umění. Faktem ale zůstává, že Nostradámus věští, že po roce 2000 začnou katastrofy nabírat na intenzitě. A toto proroctví se mi bezmezně plní. Stačí dát vzpomenout na dny nedávno minulé. Mrazivé zimy, popř. suchá, tropická léta. Hurikány, tsunami, to vše ohrožuje moderní civilizace, to vše ukazuje lidem sílu přírody.
« Psychologická odbočka II: Konzumní informační logika
Existuje řada důvodů, které v mnoha lidech probouzejí obavy z dalšího vývoje světa. Nejčastěji se projevují pocitem bezmocnosti a nějakým druhem úzkosti, která na sebe bere nejrůznější podoby a má nejrůznější vyústění. Jedním z nich je i útočné chování.
Naprostou většinu lidí však trápí spíše jejich osobní a rodinné starosti než pocit odpovědnosti za celý svět, za děti v Angole či psi v Šanghaji. Nejčastějšími obavami lidí v průmyslově rozvinutém světě bývají nezaměstnanost, osobní chudoba a bída, o jejíž míře mají lidé velmi rozmanité představy, těžší onemocnění a předčasná smrt i rozpad rodiny, citových vztahů nebo ovdovění. Pro lidi žijící v politicky, sociálně a ekonomicky klidnějších částech rozvojového světa platí něco podobného. Zcela jiná je situace ohromného počtu lidí žijících v oblastech postižených válkou, hladem, přírodními katastrofami a epidemiemi.
O starostech, které by se daly nazvat "globálními", je většina dospělých lidí, v průmyslově rozvinutém i rozvojovém světě, do nějaké míry informována. Pozastavím se nad smyslem této věty o informovanosti lidí. Do jisté míry neznamená, zda-li jsou lidé informováni dobře či špatně. Hlavně, že informace dostanou, lidský mozek už natolik zpohodlněl, že přijímané informace nevyhodnocuje, jen je tupě sbírá. Podívejme se na celý problém informovanosti nikoliv z globálního, ale ryze z českého hlediska. Několik milionů natěšených občanů usedá pravidelně před bulvární obrazovku. V bulvárním deníku, vysílaném pravidelně od 19:30 dostane masa lidí svůj denní příjem krve, vražd a loupeží. Konzumní společnost všechny aktéry vražd, loupeží a přepadení odsoudí, ale dál si spokojeně hoví v křesle svého obývacího pokoje a u láhve s pivem dojídá poslední, osmý knedlík se svíčkovou. Konzumní lidé se tváří spokojeně, ráno si koupili konzumní tisk, den strávili v stereotypní práci, kde se díky konzumu už úplně vyhnuli kontaktům s jinými lidmi. Protože lidi již nejsou. Je jen člověk. Člověk už netvoří skupenství lidí, neboť konzumní informační logika lidi ovládla a zahubila. Člověk nekonzumní je ohrožený druh, podobně jako panda či vlk. Člověk nekonzumní má však jedinečnou příležitost pochopit myšlení Nostradáma. Pochopit, co člověk, posel budoucnosti, chtěl lidem vzkázat, před čím je chtěl varovat. Bohužel konzumní lidé nepochopí ani nechtějí pochopit proroctví. Není důvod chápat něco tak složitého, luštit jinotaje. Jiný to udělá za nás. Ale co když už žádný jiný není?
« Doba po miléniu
V souvislosti s miléniem se uvádí například následující Nostradamovo destruktivní čtyřverší:
V roce 1999 a osmi měsících
velký král hrůzy z nebes přijde
k životu navrátí krále Agamemnona
bůh války léta před ním i po něm šťasten vládnout bude
Centurie 10., Quatrain 72
Podívejme se na toto proroctví poněkud blíže. V srpnu roku 1999 nastalo zatmění Slunce, několik let před tímto rokem byl u vlády jistý "Bůh války" pan Bush starší. V roce následujícím se k moci dostal další válečník, George Bush jr. Jistá paralela s antickým Agamemnonem by tu tedy byla. Následují verše o pádu Světového obchodního centra.
 


Komentáře

1 skul skul | 28. července 2008 v 20:50 | Reagovat

nie v ôsmych, ale siedmych, a to posledné proroctvo na tejto časti je o dvojičkách

2 medex medex | 5. ledna 2009 v 20:48 | Reagovat

cely text je prapodivne prelozen , v originale se napriklad mluvi o krali z Angolmois, tak nevim, kdo prisel na agamemnona a jeste k tomu, ze by mel neco spolecnyho s J.Bushem. Navic v poslednich versich se nic o zadnych vezich nemluvy, nebo mam asi hodne malou predstavivost. v originale se mluvi o Marsu a spojovat boha valky Marse jako boha valky George Bushe mne prijde nanejvys podezrela

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama