Paradise Lost & HIM, Lucerna, Praha, 12.03.2008

13. března 2008 v 15:52 | Luciášek
HIM již nejsou tak energičtí jako při svých posledních dvou zastávkách v tuzemsku, na škodu to rozhodně není. V přeplněné Lucerně odehráli jeden ze svých posledních koncertů před pauzou, která bude následovat po skončení aktuálního turné. Zásah do černého se jim podařil i angažováním předkapely Paradise Lost.
Právě Paradise Lost odstartovali dlouho očekávaný koncert. Během jejich pětačtyřicetiminutového představení jsem zavřel oči a čistý zvuk této anglické heavy metalové kapely podmínil regulaci myšlení, kdy jsem se ve svých představách ocitl na blížícím se koncertě osvědčené legendy jménem Metallica. Oči jsem tedy zavíral možná až příliš často.
Nejsilnějším momentem představení Paradise Lost byla píseň The Enemy z nového alba In Requiem. Zvuk této písně dokonce předčil hlavní hvězdy večera a řečnická otázka "How can you say?" burácela díky echo efektu Lucernou ještě dlouho, dlouho poté, co Paradise Lost dohráli. Je zajímavé, že se tato parta kolem charismatického zpěváka Nicka Holmese nemůže prosadit v domácí Anglii. Zatímco v Řecku či Německu patří kapela mezi nejprodávanější, v Anglii ji téměř nikdo nezná.
Po téměř hodinové přestávce přišel, ve 21.30 místního času, na pódium Ville Hermanni Valo. V ústech cigareta, v ruce Red Bull. Vášnivý kuřák dokázal během pražského koncertu spotřebovat celou krabičku cigaret. Potvrdily se tak zvěsti, že se jeho průměr 60 cigaret denně ještě navýšil. Důvodem pro zvýšený příjem nikotinu je kromě stresu, který provází současné turné, i jeho abstinence. Zatímco v minulých letech dělala Villemu společnost láhev Jagermeisteru, nyní se spokojil s Red Bullem.
Kultovní finskou kapelu HIM přivítal dav fanynek růžemi. Iniciativa českého fanklubu HIM se proměnila v realitu, když fanynky zaházely jeviště hned dvakrát, nejprve při příchodu Villeho, následně před přídavkem Sacrament.
Co se publika týče, celý koncert se nesl v ponurém duchu. Všiml si toho i frontman Ville Valo, který pražskému publiku několikrát vytkl přílišnou umírněnost. Zlobil se právem, mezi písněmi fanoušci mlčeli a slyšet byl každý výkřik do tmy. Často se jednalo o výkřiky věru vulgární, snad i proto si jako negramotný hudební národ můžeme gratulovat, že výkřiky adresované zpěvákovi HIM byly česky.
Ač se věrné fanynky snažily vytvořit pro HIM domácí atmosféru, nepodařilo se. Atmosféra byla chladná, tvář Valeho se rozzářila jen tehdy, když v davu uviděl několik finských vlaječek.
Celá Lucerna si poprvé zazpívala již při druhé písni, Right here. Zaujal i Vampire Heart, kdy Valo utlumil zbylé členy kapely a zazpíval si sólo. Při následující písni Poison Girl si zase Valo vychutnával echo efekt, který se zalíbil i již zmíněným Paradise Lost.
První polovinu koncertu odzpíval Ville Valo tak, jakoby to bylo naposled.
Milovník ledního hokeje a bubeník HIM, Gas Lipstick, se obklopil regulérním hokejovým mantinelem. Kolem bicích utvořil neprostupnou hradbu tvořenou právě z mantinelu, občas se postavil a prohlédl si frontmana popř. vyzval němé publikum, aby tleskalo. Vyzývat ho ale rozhodně nemusel na začátku desáté písně. Vrchol celého koncertu přišel nezvykle uprostřed, kdy HIM zahráli svou nejznámější skladbu Join Me. Skladba oficiálně vydaná již v roce 1999 stále funguje. Od tohoto momentu však šla úroveň zpěvu frontmana hluboce dolů. Cigarety a destruktivní styl života si vybraly svou krutou daň. Při jedné z meziher se objevily i kytarové riffy z aktuálního alba Venus Doom, a to konkrétně ze stejnojmené písně, která má hitové ambice. Unavený Valo však píseň nezazpíval, a tak se kapela opět utišila.
Druhá polovina koncertu tak byla spíše instrumentální. Nutno uznat, že svou kvalitou plně uspokojila i nejtajnější tužby všech přítomných fajnšmekrů. Instrumentálně se rozhodně nejvíce povedla třináctá píseň v pořadí - Soul of fire. V závěru pražského koncertu se Valo pustil na tenký led. Vzal si slovo a vedl pětiminutový monolog. Publikum mlčelo, opět se ozývaly nesmyslné výkřiky. Monolog sloužil jako úvod k písni The Funeral Of Hearts, pražské publikum to však z větší části nepochopilo. Zároveň si lze i Valův monolog vyložit jako loučení. Není vyloučeno, že se jednalo o jeden z posledních koncertů HIM vůbec. Po pražském koncertě se ještě vydají do Austrálie, kde odehrají pět řadových koncertů z právě probíhajícího turné. Následně budou mít čeští příznivci této finské skupiny možnost vidět své miláčky opět na vlastní oči, objeví se totiž jako jedni z headlinerů na velkolepém hudebním festivalu Rock im Park resp. Rock am Ring v Norimberku. V Německu se objeví ještě v Mnichově, Berlíně a Dűsseldorfu, a to při akci Projekt Revolution. Od poloviny července by se měla datovat již zmiňovaná tvůrčí pauza.
O to naléhavější bylo poselství, které Valo představil před začátkem písně The Funeral Of Hearts. Lucerna opět utichla, tma převzala nadvládu nad sálem, náhle se rozzářila typická retro diskokoule. Její umístění nad hlavou frontmana bylo stylové. Paprsky se odrážely do publika, které na skvělou světelnou show odpovědělo sborovým zpěvem refrénu již zmiňované písně.
Po devatenácti odehraných písních HIM odešli. Po tradičním přemlouvání se vrátili, aby koncert po odehrání jediné písně ukončili.
Koncert finských HIM v pražské Lucerně byl rozporuplný. Vynikající výkon zpěváka Vala v první polovině koncertu, příšerný ve druhé. K tomu je ale důležité přičíst i faktor chladného publika. Ve druhé polovině koncertu Valo několikrát nevěřícně kroutil hlavou nad tichem, které prostoupilo Lucernu po skončení každé písně. Přes tato negativa zůstává zachován dojem, že se vystoupení v Lucerně povedlo. Ve středu večer tak měli posluchači kvalitní hudby ideální možnost rozšířit své obzory.
Setlist:
01) Passion´s Killing
02) Right Here
03) Wicked
04) Babl
05) Butterfly
06) Kiss Of Dawn
07) Vampire Heart
08) Poison Girl
09) Dead Lover´s
10) Join Me
11) 666
12) Sleepwalkin´
13) Soul On Fire
14) Killing Lonliness
15) Bleed Well
16) It´s All Tears
17) The Funeral Of Hearts
18) Under The Rose
19) Razorblade Kiss
20) Sacrament
 


Komentáře

1 Luciášek Luciášek | Web | 13. března 2008 v 22:21 | Reagovat
2 Moona Moona | Web | 18. března 2008 v 17:07 | Reagovat

já sem fakt nepochopila, proč na villeho tak sprostě řvali... jako češi sme se opět pěkně předvedli :(

3 misha misha | 18. března 2008 v 20:35 | Reagovat

jj taky sem to nechápala a ještě k tomu všeci jen tupě stáli a čuměli =(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama